Z życia przedszkola ...

Wydarzenia cykliczne:

Galerie archiwalne:


Międzynarodowy Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki. Nasze przedszkole także włączyło się w obchody tego niezwykłego święta. Przedszkolaki obejrzały film animowany przedstawiający historię małej Vashtii. Film był doskonałą okazją do wspólnych rozmów, odkrywania talentów, umiejętności i możliwości, które drzemią w każdym dziecku. Dzieci miały do wykonania mnóstwo kropkowych zadań, stworzyły kropkowe prace plastyczne, a na koniec otrzymały kropkową naklejkę, która ma im przypominać, że należy uwierzyć w siebie.
 galeria zdjęć ---> 
Dzień Przedszkolaka
20 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju oraz edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.Wszystkie dzieci w swoich grupach hucznie świętowały ten dzień biorąc udział w zabawach tanecznych i konkursach. Aby osłodzić ten dzień naszym przedszkolakom przygotowany został słodki poczęstunek. Radość, śmiech i głośny doping uczestników konkursów świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie dzieci wyszły na przedszkolny plac zabaw i każda grupa wesoło spędzała czas. Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.
 galeria zdjęć ---> 
Powitanie Jesieni
23 września zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu wszystkie dzieci powitały Panią Jesień. Zaraz po śniadaniu obejrzały teatrzyk pt. „Jak się krasnal do zimy szykował”. Przedszkolaki otrzymały również list od Pani Jesieni, oraz kosz pełen jesiennych darów. Ten dzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Ochoczo rozwiązywały zagadki, układały puzzle, klasyfikowały „symbole pór roku”, śpiewały piosenki i pląsały w rytm muzyki. Nie zabrakło także degustacji jesiennych owoców. Po wykonaniu wszystkich zadań przedszkolaki udały się na spacer do pobliskiego lasu w poszukiwaniu „oznak Pani Jesieni”. W tym dniu dopisywała nie tylko piękna, słoneczna pogoda, lecz również humory. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna i zimna- ale piękna, ciepła i bogata w jesienne skarby.
 galeria zdjęć ---> 
Sałatka owocowa "Smerfów"
W październiku jednym z tematów zajęć w grupie "Smerfy" była „Jesień w sadzie”. Dzieci poznawały drzewa owocowe, owoce krajowe i egzotyczne. Na podsumowanie zdobytych wiadomości dzieci przygotowały pyszną witaminową sałatkę. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Przed przystąpieniem do prac Smerfy starannie  umyły  rączki, potem ubrały fartuszki, w których wyglądały  jak prawdziwe kuchciki, a następnie posegregowały umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, salaterkę, łyżeczkę i nożyk. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało przedszkolakom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiło, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła smakowicie!
 galeria zdjęć ---> 
Leśne Duszki poznają owoce egzotyczne
"Rozpoznajemy owoce", to jeden z październikowych tematów realizowanych w grupie "Leśne Duszki". Starszaki rozwiązywały zagadki na temat owoców oraz dokonały ich podziału na krajowe i egzotyczne. Nastepnie poznały nazwy i budowę zewnętrzną wybranych owoców egzotycznych, takich jak: ananas, awokado, kiwi, melon, figa, granat, pomarańcza, mandarynka, cytryna, limonka, banan. Dzieci określały ich wygląd, kształt oraz barwę. Kolejno próbowały rozpoznać owoce za pomocą dotyku i węchu. Następnie obejrzały owoce w przekroju i przekonały się, że pestki każdego z nich wyglądają zupełnie inaczej, a niektóre nie mają ich wcale. Najzabawniejszą częścią okazało się smakowanie. Większość dzieci po raz pierwszy miała okazję spróbować poszczególnych owoców. Starszaki chętnie próbowały nowych smaków, niektóre przypadły im do gustu, a niektóre niekoniecznie, co wyrażały kwaśne miny przedszkolaków. To było bardzo ciekawe i pouczające zajęcie. Starszaki z przejęciem opowiadały, że nie wszystkie granaty wybuchają, figa nie zawsze jest w parze z makiem, a awokado smakuje jak mydło.
 galeria zdjęć ---> 
Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, pluszowy, czasami z kokardką przy szyi lub w zabawnym ubranku. Chyba każdy ma swojego ulubionego misia, którym bawił się w dzieciństwie i którego zawsze ciepło wspomina. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka  – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. W naszym przedszkolu jak co roku Święto Pluszowego Misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Nasze przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych,  konkursach, quizach i zgadywankach. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
 galeria zdjęć ---> 
Zdrowe kanapki Leśnych Duszków
W ostatnim tygodniu listopada w najstarszej grupie "Leśne Duszki" realizowany był temat "Moje  zdrowie i bezpieczeństwo". Dzieci zdobywały i poszerzały wiadomości na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia. Starszaki obejrzały filmiki edukacyjne, a następnie rozwiązywały zadania z użyciem tablicy interaktywnej. Poznały piramidę żywienia i dowiedziały się, co się znajduje na poszczególnych jej poziomach. Gdy przedszkolaki opanowały doskonale teorię przyszedł czas na praktykę. Leśne Duszki założyły fartuchy, chusteczki na głowę, wysłuchały zasad bezpieczenego posługiwania się sztućcami, umyły ręce i zabrały się do pracy. Dzieci samodzielnie przygotowały zdrowe kanapki, które później ze smakiem zajadały podczas śniadania. Kanapki były nie tylko zdrowe i pyszne, ale kolorowe i zabawne.
 galeria zdjęć ---> 
Pasowanie na Przedszkolaka
4 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”- pierwsza ważna uroczystość w życiu naszych najmłodszych podopiecznych. Był to szczególny dzień dla dzieci z grupy  ,,Krasnale” i kilkorga przedszkolaków ze starszych grup, którzy we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły progi naszego przedszkola. przedszkola. Zaprezentowane przez dzieci umiejętności dały dowód na to, jak dużo już potrafią. Nasi mali artyści zasłużyli na gromkie brawa i szczere gratulacje! Kolejnym, a zarazem najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania. Pani Dyrektor kładąc na ramieniu każdego dziecka „czarodziejski ołówek” dokonała uroczystego aktu ,,Pasowania na Przedszkolaka”. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom. Wszystkim dzieciom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i dużo uśmiechu na co dzień!
 galeria zdjęć ---> 
"Razem na Święta"
Święta Bożego Narodzenia, to czas niezwykle wyjątkowy w roku - czas, w którym każdy z nas ma na pewno coś w zasięgu ręki, czym może podzielić się z innymi. Nasze przedszkole zawsze chętnie angażuje się niosąc pomoc potrzebującym, dlatego i w tym roku wzięliśmy udział w akcji MEN ,,Razem na Święta”. Jej celem jest nie tylko pomoc innym, ale również budowanie wspólnoty i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. W ramach akcji zorganizowano zbiórkę darów, która pozwoliła na przygotowanie „Szlachetnej Paczki” dla rodziny pani Moniki. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, dzieci, nauczycieli i pracowników placówki udało się zebrać środki na zakup najpotrzebniejszych rzeczy o które prosiła rodzina, między innymi środki czystości, przybory szkolne i żywność. Ponadto przedszkolaki z każdej grupy własnoręcznie ozdobiły papier, w który zapakowane zostały podarunki. Kolejnym przedsięwzięciem było wspólne pieczenie pierniczków. Przedszkolaki włożyły wiele serca i trudu w przygotowanie świątecznych wypieków. Wiele radości sprawiło im zarówno dekorowanie ciasteczek, jak i ich pakowanie. Przygotowane upominki dzieci zabrały do domu obdarowując nimi swoich bliskich. Kolorowe, pięknie zdobione i własnoręcznie wykonane przez najstarszą grupę dzieci kartki świąteczne z życzeniami zostały przekazane samotnym osobom mieszkającym na osiedlu w pobliżu przedszkola. Dzięki  takim działaniom i gestom uczymy najmłodszych dobroci i życzliwości wobec drugiego człowieka oraz wrażliwości na potrzeby istot słabszych Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem udało nam się choć na chwilę wywołać radość i uśmiech na twarzach obdarowanych, bo jak mówił Jan Paweł II :
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest,
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
 galeria zdjęć ---> 
Przedszkolna Wigilia
W świątecznej atmosferze, we wtorek 22 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie wigilijne. W udekorowanej świątecznie sali znalazła się choinka z własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Na początku wysłuchaliśmy fragmentu Pisma Świętego mówiącego o narodzeniu Pana Jezusa, następnie podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Zasiedliśmy do pięknie przyozdobionego, nakrytego białym obrusem stołu i spożywaliśmy wigilijne potrawy. Następnie obejrzeliśmy film o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia na świecie. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie pianina. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy też bajkę pt. „Cicha Noc”, rozwiązywaliśmy zagadki związane z tradycjami bożonarodzeniowymi, a także bawiliśmy się przy świątecznych piosenkach. Wigilijne spotkanie w przedszkolu przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w domu.
 galeria zdjęć ---> 
Skrzaty dokarmiają ptaki
Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach jak co roku pamiętają dzieci z grupy „Skrzaty”. Dbają o to, aby ptaszki podczas tegorocznej zimy nie były głodne. W tym roku nasze hasło przewodnie brzmi: „Przedszkolaki pamiętajcie, zimą ptaki dokarmiajcie”. Dzieci stworzyły kolorowe karmniki na tablicy prac plastycznych, a także własnoręcznie przygotowały z mieszanki nasion karmidła, które powiesiły na drzewach w przedszkolnym ogrodzie. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki zbliżają się do nich, uczą się, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego. W przerwie od nauki i zabawy chętnie obserwują jak ich skrzydlaci przyjaciele przylatują do stworzonych przez nich stołówki. 
 galeria zdjęć ---> 

(c)Przedszkole Przyborów 2020